P1260546

Tipy pro Edinburgh

V podstatě hned první den při ubytování jsme přišli na něco neobvyklého, s čím jsme se ještě nesetkali. Další den to ovšem pokračovalo. Co jiná země, to jiný mrav a v Edinburghu to platí dvojnásob. Ale neříkám, že by to bylo špatně, ba naopak.

Hned jak jsme přišli k našemu ubytování jsme věděli, že to nebude jen tak. Sice mi přišel email s tím, že v ubytování není recepce, ale říkala jsem si. "OK, nějaký člověk na nás bude čekat, dá nám klíče a půjde domů." Ale kde že. Na dveřích stál jen lístek, kde bylo anglicky napsáno, že se máte přihlásit na wifi. Haha doba chytrých telefonů, co by dělali moji prarodiče nevím.

Hned mi přišel email s vysvětlením. Stálo tam, že máme zadat kód. Udělala jsem to a nic. Asi pětkrát a nic se nestalo! Jsme nahraní, znělo mi v hlavě. Tak jsem si to znovu přečetla. To je tak, když lidi pořádně nečtou. Má se otočit klikou doprava. Tradááá a jsme vevnitř. S naším překvapením tu byly další dveře a jiný kód. Naštěstí jsme již vše zvládli a vešli dovnitř, kde na nás čekali klíče. Mohli jsme se tak ubytovat.

1. Takže si raději vše pořádně čtěte! :)

Co je také na celou knihu je MHD zde v Edinburghu. Místním to tak již nejspíš nepřijde, ale když sem přijede turista tak nejspíš kouká. My taky docela koukali. Hlavně, když jsme čekali na zastávce, autobus už jel, my jásali, že ačkoliv má zpoždění, dojedeme kam potřebujeme a on projel jen kolem nás a jel dál. Ptali jsme se i několika místních, jestli opravdu z této zastávky autobus jede.

Nikdo nevěděl, ale všichni se chtěli vybavovat :) Lidé jsou tu opravdu milí a všichni se s vámi dají do řeči. Nakonec jsme zjistili, že na zastávkách je vylepená poučka, jak na MHD. Což se vracím k radě 1.

2. Čtěte raději dvakrát :)

3. Jak na MHD

Na každé zastávce jsou napsána čísla autobusů. Najdete si ten co potřebujete a pokud je toto číslo na zastávce, tak odsud pojede. Jako v Česku je i tady většina autobusů vypsána se zastávkami. (Kromě speciálních, kterým jsme jeli my). Jízdenku si můžete koupit online nebo přímo v autobuse. Přímo v autobuse vás vyjde na 1,6 liber jedna cesta. Je to omezeno nějakými zónami a podobně, takže se buď zeptejte nebo si to zjistěte prvně. (Je to v podstatě všude po městě). Celodenní pak vychází na 4 libry. A poslední věc, když řidič vidí, že na zastávce nikdo nestojí jede dál. Musíte na autobus mávnout, poté zastaví. Možná se to zdá jako složitý proces, ale jde jen o to si zvyknout.

P1260547
P1260548