P1250559

Varšava

Jela jsem vlakem asi pět hodin a někdy mi cesta připadla hrozně dlouhá. Přejezd mezi Českem a Polskem jsem poznala ihned. Hned se změnila krajina a hlavně všichni ve vlaku mluvili polsky. Konečně jsem dojela do Varšavy a šla k Paláci kultury a vědy, kde jsme měly sraz s kamarádkou.

P1250448

Již ze začátku, co jsem vyšla z nádraží, které je taky velice ohromné, mě překvapilo jaké je Varšava velkoměsto. V podstatě ve Varšavě najdete již novější památky, protože Varšava byla vypálena. Jako záchytný bod ve Varšavě může být právě Palác kultury a vědy. Je to výšková budova a je vidět do velké vzdálenosti. Jedná se o nejznámější a nejzachovalejší památku ve Varšavě. Vybudovaná byla v poválečných letech. Nyní vevnitř najdete muzea a kongresový sál. Ve 30. patře je umístěno vyhlídkové patro. Když se pokocháte touto stavbou (my se kochaly dlouho), můžete si zajít nakoupit, najíst se nebo prohlédnout si Zlote Tarasy. Je to obchodní centrum, hned vedle nádraží.

P1250452

Ve Varšavě je mnoho parků. Spousta z nich je velice zajímavá. Naše další kroky vedly právě do parku v centru Varšavy. Saxon garden byl kdysi první veřejný park v Polsku. Můžete tu najít kromě rostlin, různé pomníky, sluneční hodiny, sochy, zajímavá je fontána a hlavně na konci parku najdete pomník neznámého vojáka. U pomníku je věčný plamen a čestná stráž. Střídání stráží se koná každou hodinu denně. Je to památník, který se věnuje neznámým vojákům, kteří obětovali své životy pro Polsko. 

P1250464

Pomník neznámého vojáka končí u Pilsudského náměstí. Můžete tu najít blízko divadlo. My šly dále na Krakovské předměstí. Naleznete tu také spoustu zajímavých památek. Hlavně Prezidentský palác, který stojí za to vidět. Byl mnohokrát přestavován a má bohatou historii.

P1250474